top of page

Як музика впливає на наш мозок та продуктивність?

  • Фото автора: Елена Пляко
    Елена Пляко
  • 2 февр. 2022 г.
  • 3 мин. чтения

Обновлено: 13 февр. 2022 г.


Відкритий підручник, зошит перед очима, поряд цілий список завдань, десь на фоні розмова батьків, звуки домашніх друзів…

Знайома ситуація, чи не так?

І … нічого не хочеться робити.

Натрапили на відсутність мотивації, проте обов'язки шепочуть, що ніхто за тебе нічого не зробить. Через деякий час ти починаєш експериментувати: з'їш щось смачненьке, аби підкріпити організм, обіцяєш нагороду за пророблену роботу, вирішуєш прогулятися, аби знайти натхнення.

Зрештою вдягаєш навушники, вмикаєш улюбленого виконавц або ж якусь спокійну музику та слухаєш. За якусь хвилину вже зможеш зосередитись на тих нудних завданнях у списку справ.

Ось тобі перша справа завершилася, наступна. І так одна за одною, і глянь – кінець списку не за горами.

Коли здається, що вже більше нічого не допоможе стати продуктивнішим, правильна музика може зарядити нас потрібною енергією. Але як саме впливає музика на наш мозок та продуктивність? І чому вона допомагає?


Сьогодні музика стає універсальною мовою спілкування, що не потребує слів, та зціленням, що не потребує лікарів.

Звукове мистецтво виникло в процесі еволюції людини як засіб емоційного переживання людиною життя. Музика – це художній показ життя людини та суспільства, що зрозуміло абсолютно всім, незалежно від статі, віку, раси, релігії тощо. Музика – це особливий вид гармонійних вібрацій, і вона супроводжує усі напрями життя людини, її можна використовувати у вихованні, навчанні, лікуванні та навіть в управлінні державою. У давній Греції до державної влади не допускались люди, які не володіли грою хоча б на одному з музичних інструментів та історією й теорією музичного мистецтва. Платон вважав, що яка музика звучить у державі, така й держава.


Сучасні дослідники стверджують, що музика може допомогти послабити негативні емоції, зокрема, позбутись стресу, панічного страху та депресії. Вона, навіть може зменшити випадки розгубленості та марення у клінічних пацієнтів старшого віку, які видужують після операції.

На додаток, дослідження свідчать, що прослуховування веселої чи сумної музики впливає на наше сприйняття інших людей.

Я гадаю, що багато хто з Вас помічав, як емоційний стан, думки та сприйняття світу змінюється, так от: результати усіх цих досліджень так чи інакше підтверджують, що музика справді може впливати на наші емоції, в кращу чи в гіршу сторону.

Для того, щоб дізнатися більше про вплив музики на мозок, ми можемо заглибитись у конкретну галузь наукових досліджень, яка досліджує реакцію нервової системи на музику — нейромузикологію. Якщо коротко, то музика потрапляє до мозку через внутрішнє вухо та впливає на різні зони мозку, частина яких також використовується для когнітивних функцій.

Більшість досліджень стверджують, що слухання музики під час роботи може покращити нашу ефективність, креативність і зробити нас щасливішими.

Але все ж існують певні застереження. Наприклад, існують докази того, що більшість людей відволікаються, коли слухають музику з текстом. Саме тому часто радять уникати такої музики під час виконання робочих завдань, які вимагають значного зосередження чи вивчення нової інформації.

Натомість музика з текстом може допомогти людям, які працюють над рутинними завданнями. Мабуть, це через те, що текст може відірвати від монотонності роботи.


Так чи інакше інколи складно знайти правильну музику. Саме це та є частиною кривої навчання, про яку згадувалось у дослідженні Psychology of Music. Безглузде клацання у пошуках правильного виконавця може відвернути від продуктивної роботи, але як тільки ви розумієте, що підходить саме вам, ви одразу зосереджуєтесь.

Наприклад, зі свого досвіду можу сказати, що в минулому я довго шукала композиції, проте з часом я почала аналізувати та формувати смак музики. Наразі я маю вишуканого, натхненного та просто фантастичного артиста для мене – це MÉLOVIN.

Бажаю і Вам знайти свого композитора та музику, щоб жити трішки легше і простіше досягати бажаного.

Денис Дар'я


Рубрика "Шпаргалка на 22"

Comments


МCL.info (Медіажурнал "Колорити Ліцею")

Створює необмежені можливості для обміну інформацією між ліцеїстами, вчителями та батьками. Сприяє навчанню, вихованню, розвитку, аналізу, спілкуванню, дослідженню, радіти життю!

СОЦМЕРЕЖІ

© 2019 МЕДІАЖУРНАЛ "КОЛОРИТИ ЛІЦЕЮ".  Сайт створений на Wix.com

bottom of page