top of page

Самооцінка

  • Фото автора: МКЛ
    МКЛ
  • 6 дек. 2019 г.
  • 4 мин. чтения

Обновлено: 20 дек. 2019 г.

Ти не можеш доторкнутись до неї, але вона суттєво впливає на те, як ти почуваєшся. Ти не можеш побачити її, але вона там, коли ти дивишся на себе у дзеркало. Ти не можеш почути її, але вона присутня, коли ти кажеш або думаєш про самого себе. Що ж це таке... таємниче й

важливе? Це твоя самооцінка!


Самооцінка – психологічно особистісне утворення, яке надає людині можливість оцінити свій фізичний та духовний стан, свої можливості, спрямованість, активність, суспільну значущість, свої відносини із зовнішнім світом, іншими людьми та соціальними групами. Самооцінка є обов’язковою умовою реалізації самоконтролю та самовдосконалення як важливих форм самокерованої поведінки.

Самооцінка визначає взаємини людини з її оточенням, її критичність, вимогливість до себе, відношення до успіхів і невдач. Тим самим самооцінка впливає на ефективність діяльності людини і розвиток її особи. Самооцінка тісно пов'язана з рівнем намагань, цілей, які людина перед собою ставить. Адекватна самооцінка дозволяє людині правильно співвідносити свої сили із завданнями різної складності і з вимогами тих, що оточують. Неадекватна (завищена або занижена) самооцінка деформує внутрішній світ особи, спотворює її мотиваційна і емоційно-вольова сфери і тим самим перешкоджає гармонійному розвитку.

Вечірній потяг повіз мандрівників з Миколаєва до Львова.

Позитивна самооцінка допомагає тобі вчитись робити правильний вибір відносно розуму й тіла. Якщо ти знаєш про свою значущість, то навряд чи будеш крокувати за натовпом, коли твої друзі роблять щось неправильне або небезпечне. Якщо в тебе позитивна самооцінка, ти знаєш, що спроможний приймати свої власні рішення. Ти цінуєш свою безпеку, свої почуття, своє здоров’я – усього себе. Позитивна самооцінка допомагає тобі збагнути, що будь-яка часточка тебе гідна турботи й захисту.

Отже, зрозумій, що саме адекватна (позитивна) самооцінка формує тебе як особистість та людину, яка варта цього світу. Треба любити та приймати себе таким, який ти є насправді – тоді й люди потягнуться до тебе.

Компоненти самооцінки

Самооцінка складається, по-перше, під впливом тих оцінок, які дають людині інші люди. Людина схильна оцінювати себе так, як, на його думку, вона оцінюється оточуючими. Зневага до такого роду «зовнішньої» оцінки рідко буває щирою, людина так чи інакше її враховує.

По-друге, самооцінка формується в результаті зіставлення образу реального «Я» (якою людина бачить сама себе) з образом ідеального «Я» (якою людина бажає себе бачити). Високий ступінь збігу між цими утвореннями відповідає гармонійному душевному складу особи. Самооцінка залежить також від того, якою мірою людина відчуває себе таким, що належить до значущої для нього соціальної групи.

Самооцінка – це не хвастощі, це спосіб дізнатися, що ти можеш робити добре, а що – не дуже.

Багато хто з нас часто замислюється про те, наскільки ми любимо інших людей або предмети, але не дуже замислюється про те, наскільки ми подобаємося самі собі.

Самооцінка не полягає в упевненості, що ти досконалий, тому що ніхто не досконалий. Навіть якщо ти думаєш, що інші діти здібні абсолютно в усьому, можеш бути впевнений, що і в них є сильні та слабкі сторони.

Чому самооцінка настільки важлива?

Не тільки у всіх дітей є самооцінка, а й у дорослих, крім того, важлива саме здорова або позитивна самооцінка. Вона допомагає тобі тримати голову високо й пишатися собою та своїми здібностями, навіть коли все йде не дуже добре.

Самооцінка дає тобі сміливість пробувати нове й силу віри в себе. Вона дозволяє поважати себе, навіть коли ти припускаєшся помилок. І коли ти поважаєш себе, дорослі й діти, як правило, також проявляють до тебе повагу.

Кілька слів про низьку самооцінку

Можливо, ти знаєш дітей з низькою самооцінкою, які не дуже високої думки про себе або критикують себе занадто багато? Тоді негайно повідом про це дорослим( вчителям, батькам, іншим родичам). Це також можна назвати негативною (низькою) самооцінкою, яка протилежна позитивній самооцінці. Можливо, іноді і в тебе проявляється низька самооцінка, і ти не завжди думаєш про себе добре чи не вважаєш себе воістину значущим.

Деякі діти мають високу самооцінку, але потім в їхньому житті відбуваються події, які змінюють її на низьку.

Наприклад:

1. Якщо дитина переїхала і не може швидко знайти друзів у новій школі, то може бути незадоволена собою й думати, що нездатна бути хорошим другом.

2. Діти, чиї батьки розлучаються, можуть помітити, що це впливає на їхню самооцінку. Вони можуть почувати себе погано, коли батьки не приділяють їм увагу й не грають з ними, або можуть подумати, що, якби вони вели себе краще та прибирали б у своїй кімнаті, їхня сім’я не розпалась би.

3. Діти, які відрізняються своїм зовнішнім виглядом від інших дітей, можуть відчувати себе пригніченими й розчарованими, тому що вони «не такі, як усі», або тому, що хтось висміює їх.

4. Дитина, яка захворіла на таке серйозне захворювання, як діабет або астма, може відчувати себе менш упевнено, ніж раніше.

5. Діти, в яких є проблеми з навчанням або читанням, можуть почати втрачати впевненість у собі й занадто багато уваги приділяти виправленню своїх недоліків.

Навіть зміни в організмі в період статевого дозрівання – те, що відбувається з усіма, – можуть впливати на дитячу самооцінку.

ЯК ПІДВИЩИТИ СВОЮ САМООЦІНКУ

1. Повірити в себе.

2. Приділяти увагу зовнішньому вигляду, особистій гігієні.

3. Проявляти себе в позаурочний час (гуртки, секції, спорт).

4. Бути комунікабельним (ою), позитивним(ою) у

спілкуванні.

5. Виділяти час на улюблені справи.

6. Не порівнювати себе з іншими.

7. Оточити себе позитивом

8. Спілкуватися з позитивними і впевненими в собі людьми

9. Скласти список своїх досягнень

10. Вірити в себе за будь – яких обставин.



Найголовніше, що треба знати про самооцінку, це те, що вона передбачає бачення себе в позитивному ключі, який є реалістичним, тобто правдивим. Тому, якщо ти вважаєш, що прекрасно граєш на піаніно, але при цьому погано малюєш, у тебе все одно може бути висока самооцінка!


Валерія та Вікторія Карпенко


Рубрика "Гаряча тема"

Commentaires


МCL.info (Медіажурнал "Колорити Ліцею")

Створює необмежені можливості для обміну інформацією між ліцеїстами, вчителями та батьками. Сприяє навчанню, вихованню, розвитку, аналізу, спілкуванню, дослідженню, радіти життю!

СОЦМЕРЕЖІ

© 2019 МЕДІАЖУРНАЛ "КОЛОРИТИ ЛІЦЕЮ".  Сайт створений на Wix.com

bottom of page