ДЕНЬ ВИШИВАНКИ: ІСТОРІЯ ТА ТРАДИЦІЇ
- Елена Пляко
- 22 мая 2022 г.
- 2 мин. чтения
Обновлено: 23 мая 2022 г.
Національна свідомість кожного народу полягає не тільки в особистих піснях чи танцях, а й у національному коді, який визначається культурним одягом, речами, що ідентифікують націю, мають величезне значення як багатовіковий здобуток багатьох поколінь.
В Україні таким символом є вишита сорочка або вишиванка,кожній області навіть притаманний особистий візерунок. Наприклад, у нашій Миколаївській області, не зважаючи на те, що вона одна з тих, яка найбільше підлягала русифікації та знищенню української культурної ідентичності, збереглися все - таки сильно стилізовані рослинні мотиви.

Це сосонки, дубове листя і шишки хмелю, різноманітні квіти та квітучі гілки. Цікаво, що такий елемент, як лінія, що використовувався як розмежувальний компонент вишивки, був символом землі або межі між добром і злом. А ще жіночі сорочки нашого регіону були особливими. Їх вирізняли за чотирикутним вирізом довкола шиї та вільні, без зборок у зап`ястях рукави.
Виши́ва́нка була спочатку елементом святкового одягу, і тільки у 19 столітті Іван Франко започаткував носіння вишиванки як повсякденний одяг під жакет чи жилет. Взагалі всі ми пам'ятаємо магазинні сорочки із косим комірцем з неякісних тканин та однаковою вишивкою, а також нижню частину цього костюму – блискуча спідниця та такі ж шаровари. Це є наслідок знищення та знецінення української культури як самостійної та надання їй неякісного, наче погано стилізованого на швидку руку вбрання без сотень років становлення. Бо ось так виглядає справжній український костюм:

А тепер щороку в третій четвер травня Україна відзначає унікальне національне свято – День вишиванки. Це свято самобутнє і не прив'язане до жодного державного чи релігійного. Втім, мільйони українців саме цього дня дістають із шафи національне вбрання – вишиванку - і йдуть у ній на роботу, в університет чи до школи. Цього року свято припало на 19 травня.
Це доволі молоде свято і було започатковане лише 2006 року. Ідею акції "Всесвітній день вишиванки" запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк.

Почалося все з того, що вишиванку одягли кілька десятків студентів та викладачів факультету, але з кожним роком кількість учасників акції більшала в рази. Зараз День вишиванки відзначають мільйони українців. І не лише у нашій країні, а й за її межами.
Тому, не зважаючи на боротьбу влади проти українізації, ми все ще продовжуємо відстоювати свої права як самостійний народ і нація із багатовіковою історією, традиціями, які дотримуються нами і по сьогоднішній день. Тож не ігноруйте національні свята, а якщо вам спаде на думку словосполучення "яка різниця" щодо одягу, свята чи мови, то просто згадайте, скільки діячів померло за те, щоб ви могли без засудження користуватися рідною мовою та носити свій національний одяг.
Глушак Євгенія
Рубрика "Студія стилю"
Comments